Ana Sayfa Gündem 1 Mayıs 2023 1 Görüntüleme

Konya Şehir İçi Ulaşımında Tarihi Gün: KONYARAY Banliyö Hattının Temeli Atıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak KONYARAY Banliyö Sınırı’nın temeli atıldı. Görüntü konferans kontağıyla programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, KONYARAY’ın çok değerli bir proje olduğunu söz ederek, “Tamamlandığında Konyalılar kazanacak. 

Konya’nın kent içi trafiği rahatlayacak ve Konya’nın hayat kalitesi yükseltilecek. Konyalı vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşacak” dedi. Önümüzdeki aylarda Alacabel Tüneli’ni de tamamlayarak burayı da Konya’ya kazandıracaklarını vurgulayan Bakan Karaismailoğlu, “Yani bakarsanız bütün yollar Konya’ya çıkıyor. Biz de bütün yolları Konya’ya çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Konya bunu ziyadesiyle hak ediyor. Konya için ne yapsak azdır” dedi. Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, “Bugün Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün. Sayın Cumhurbaşkanımız nasıl her gün tarihi bir şey yapıyorsa biz de bugün Konya tarihini etkileyecek, Konya için çok kıymetli ve 2 milyar 300 milyon liralık bir projenin başlangıcını yapıyoruz” diye konuştu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından kente kazandırılacak KONYARAY Banliyö Çizgisi’nin temeli düzenlenen merasimle atıldı.

“OTOGAR, HAVAALANI VE TREN GARLARI BİREBİR GÜZERGAH ÜZERİNDE BAĞLANACAK”

Konya Garı’nda düzenlenen temel atma programı programında konuşan Konya Büyükşehir Belediye Lideri Uğur İbrahim Altay, Konya Gar’ın, Selçuklu Gar’ın ve havaalanının birinci kere bir raylı sistemle birbirine bağlanacağını belirtti. Raylı sistemler üzerinde yaptıkları çalışmalar tamamlandığında, otogar, havaalanı ve tren garlarının birebir güzergah üzerinde bir sınır üzerinden raylı sistemle bağlanacağını vurgulayan Lider Altay, “Toplam,2 milyar 300 milyon liralık yatırımla gerçekleştireceğimiz bu projenin en kıymetli paydaşlarından birisi Konya Büyükşehir Belediyemiz. İnşallah, sistem tamamlandığında araçlar Büyükşehir Belediyemiz tarafından temin edilecek ve işletmeyi de Devlet Demir Yolları’mızla birlikte sizlerin hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

“BUGÜN KONYA TOPLU ULAŞIMI İSMİNE TARİHİ BİR GÜN”

Konya’nın en kıymetli taleplerinden birisinin endüstride çalışan vatandaşların toplu ulaşıma kavuşması olduğunu lisana getiren Lider Altay, “Bugün, bu temelle inşallah 2 yıl üzere bir müddette bunu sağlamış olacağız. Bu süreçte emeği olanlar var. Onun için onlara bilhassa teşekkür etmem lazım. Başta Ulaştırma ve Altyapı Bakanımız Adil Karaismailoğlu’na teşekkür ediyorum. Bir öbür teşekkür de bugün ortamızda bulunan Devlet Demir Yolları’mızın kıymetli Genel Müdürü Hasan Pezük Beyefendi ve grubuna. Genel Müdür’ümüzün şahsen takibi ve talimatlarıyla bu süreç tamamlanmış oldu. Bugün daima birlikte temelini atacağız. İnşallah en kısa müddette açmak da nasip olur. Daima birlikte bu merasimde bulunmaktan büyük bir memnunluk duyuyorum. Bugün Konya toplu ulaşımı ismine tarihi bir gün. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan nasıl her gün tarihi bir şey yapıyorsa biz de bugün Konya tarihini etkileyecek, Konya için çok değerli ve 2 milyar 300 milyon liralık bir projenin başlangıcını yapıyoruz. Konyalılara iyi, uğurlu olsun” sözlerini kullandı.

45,9 KİLOMETRE UZUNLUĞUNDA OLACAK KONYARAY GÜNLÜK 90 BİN YOLCU TAŞIYACAK

TCDD Genel Müdürü Hasan Pezük, “Konya vilayet hudutları içerisindeki demiryolu ağımız toplam 770 kilometre. Konya, demiryolu bakımında da Ankara’dan sonra ikinci sırada yer alıyor. Bugün temelini atacağımız KONYARAY projesiyle de bu sayıya 45,9 kilometre daha ek sınır eklemiş olacağız. Konya Tren Garı, kent merkezi, OSB’ler ile sanayi merkezleri, havalimanı, Lojistik Merkezle Pınarbaşı’nı kapsayacak projeyle vatandaşlarımıza konforlu, süratli, ekonomik bir toplu taşıma hizmeti verecek inşallah. Konya Büyükşehir Belediyesi ile yapılan protokol kapsamında hayata geçireceğimiz KONYARAY Projesi’nin toplam uzunluğu 45,9 kilometre. Bugün temelini atacağımız etabın sınır uzunluğu ise 17,4 kilometre. Günlük 90 bin yolcuya hizmet verecek projenin birinci etabında 13 adet istasyon binası inşa edeceğiz” dedi.

KALAYCI, LİDER ALTAY’A TEŞEKKÜR ETTİ

MHP Genel Lider Yardımcısı ve Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, Konya için çok değerli bir projenin temelinin atıldığını belirterek, “Büyükşehir Belediye Liderimize yaptığı hizmetler için ayrıyeten teşekkür etmek istiyorum. Konya’mızın hakikaten çehresini değiştirdi. Dönüşüm projeleriyle Konya’mızın pahasına bedel kattı. Bunu bilhassa dışardan Konya’mıza gelenlerden duyuyoruz. Elbette ki Konya’mızla ilgili övgülerden ötürü göğsümüz kabarıyor. Yalnızca Konya’mızda değil, asrın felaketini yaşadık tekrar Konya Büyükşehir Belediyemiz ve öbür belediyelerimiz Hatay’da destan yazdı. Hepsinden Allah razı olsun. Konya’nın her vakit bir sahibi var. Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan. Kendisine buradan teşekkürlerimizi, hürmetlerimizi iletiyoruz. Her gün büyük yatırımların, devasa yatırımların ya açılışına ya temel atma merasimlerine şahit oluyoruz. Teknolojiye dayalı sanayi atılımımızın sonuçlarını alıyoruz. Her gün hepimizi gururlandıran yapıtların hizmete açılışını görüyoruz. Türkiye nitekim üreten, büyüyen, gelişen ve yükselen bir ülke pozisyonundadır. Ancak birileri önümüzü kesmeye çalışıyor. Birileri mahzur olmaya çalışıyor içeriden ve dışarıdan. Allah’ın müsaadesiyle manileri yıka yıka gidiyoruz. 14 Mayıs’ta da ben inanıyorum ki Sayın Cumhurbaşkanımızı açık orta seçeceğiz” cümlelerini sarf etti.

“KONYA UZUN VAKİTTİR RAYLI SİSTEMLERİ KENTE ENTEGRE ETMEK İÇİN ÇALIŞIYOR”

AK Parti Konya Milletvekili ve 28. Periyot Milletvekili Adayı Ziya Altunyaldız, “Türkiye’nin 2. Yüksek Süratli Treni’ni Konya’yla buluşturan ve her vakit kendisini bir Konyalı olarak ilan eden Cumhurbaşkanımıza bir sefer daha KONYARAY Banliyö Çizgisi için şükranlarımı arz ediyorum. Devlet Demiryolları Genel Müdürümüz ve Büyükşehir Belediye Liderimizin bu çalışmayı başından beri ne kadar titizlikle yaptıklarına şahsen şahidim. O yüzden Ulaştırma Bakanımıza, Genel Müdürümüze ve Büyükşehir Belediye Liderimize tüm hemşehrilerimiz ismine yürekten teşekkür ediyorum. Konya uzun vakitten beri Tahir Liderimizin başlattığı raylı sistemleri kentin tamamına entegre etmek için uğraşlar gösteriyor. Konya’yı emisyon üretmeyen, yeşil bir kent haline getiren, kentin dört bir yanına  entegre eden, her semti birbirine bağlayan, emekçi ve patronun rahatlıkla ulaşabildiği, konforla ve gideceği yere gidebileceği çağdaş ulaşım sistemini Konya’ya armağan ediyoruz. Önümüzdeki yıllarda alacağı birçok hizmetlerle, birçok yürüyüşlerle Konya, AK Parti’nin otağı, destekçisi ve onun hakikaten taşıyıcısı olmaya devam edecek” diye konuştu.

“BAŞKALARI LAF ÜRETİTOR; BİZİM TAKIMLARIMIZ DAİMA HİZMET ÜRETİYOR”

AK Parti Konya Milletvekili ve 28. Devir Milletvekili Adayı Tahir Akyürek de şunları kaydetti: “Doğrusu öbürleri laf üretiyor, bizim takımlarımız, hükümetimiz, belediyelerimiz daima yatırım üretiyor, hizmet üretiyor. Neredeyse açılışlara, temel atmalara yetişemez hale geldik. Şu anda da Konya tarihi açısından dönüm noktası olabilecek kıymetli bir yatırımın başlatıcısı olarak, temel atma merasiminde bulunuyoruz. Bütün bu yatırımların ve hizmetlerin banisi olan, bunlar için iradesini ortaya koyan Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’a şükranlarımızı arz ediyoruz. 21 yıldır Konya’mıza milyarlarca dolarlık yatırımların başlatıcısı oldu, sahibi oldu. Konya’mız bu büyük yatırımlarla tanıştı. Bu banliyö temel atması vesilesiyle, bu kıymetli yatırımı Konya’mıza kazandıran Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere, Ulaştırma Bakanımıza, Sayın Genel Müdürümüze, Büyükşehir Belediye Liderimize, tüm katkı yapan dostlarımıza, kardeşlerimize, büyüklerimize kentimiz ismine teşekkür ediyorum.”

Konya Valisi Vahdettin Özkan, “Konya’da hayat kalitesinin artırılması, bireylerin keyifli bir halde yaşaması, sağlıklı bir hayata kavuşması, kendisini geliştirmesi ve daima dayanışma içinde olması elbette ki çok değerli. Konya’mızın hem bireylerin bu türlü gelişmesi hem işletmelerin global rekabet gücünün artırılması, yeşilin koruması ve bir bütün olarak bu konuları önceleyen devletimize, hükümetimize, belediyelerimize teşekkür ediyoruz. Bu türlü iyi bir işin de Büyükşehir Belediye Liderimizin, bakanımızın, Cumhurbaşkanımızın talimatları ve gösterdiği maksat istikametine koşarak bu hizmeti sunmuş olmaları çok kıymetli” dedi.

“KONYALI VATANDAŞLARIMIZIN HAYATI KOLAYLAŞACAK”

Video konferans üzerinde programa katılan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu ise KONYARAY’ın değerli bir proje olduğuna dikkat çekerek, “Tamamlandığında Konya kazanacak,  Konyalılar kazanacak. Konya’nın kent içi trafiği rahatlayacak ve Konya’nın hayat kalitesi yükseltilecek. Konyalı vatandaşlarımızın hayatı kolaylaşacak. Olağan Konya bizim için çok değerli. O yüzden Konya’da bizim pek çok projemiz var. Bildiğiniz üzere birkaç ay evvel Türkiye’nin en yüksek viyadüğü olan Konya Eğiste-Hadim viyadüğünü yaparak çok inançlı, konforlu, standardı yüksek bir yolu Konya’yla Alanya ortasında bağladık. İnşallah bunun devamı olan Kuş Yuvası yollarıyla birlikte Konya’nın değerli bir aksını tamamlayacağız. Biraz evvel Tahir Başkanı’mız da söyledi. Alacabel Tüneli’nde incelemeler yaptılar. Sahiden yakından incelediğimiz, takip ettiğimiz çok değerli bir işimiz. 7 kilometrenin üzerindeki tünelimizde bütün imalatlarımızı bitiriyoruz. İnşallah daima birlikte önümüzdeki aylarda Alacabel Tüneli olarak burayı da Konya’mıza, Antalya’mıza kazandıracağız. Biliyorsunuz Demirkapı Tüneli’mizin de imalatları bitti. Orası da başka kıymetli bir aks. Yani bakarsanız bütün yollar Konya’ya çıkıyor. Biz de bütün yolları Konya’ya çıkarmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız. Konya bunu ziyadesiyle hak ediyor. Konya için ne yapsak azdır. Ne yapsak da gereklidir. O yüzden bütün belediye liderlerimiz ve vekillerimiz, bütün valilerimiz, oturup konuşacağız ve Konya’nın gelişmesi ve büyümesi için ne gerekiyorsa yapacağız. Bugün de çok değerli bir gün. Süper bir kalabalık ve ilgi var. Bu da Konya’nın geleceğinin çok parlak olduğunu bugünden gösteriyor bize” sözlerini kullandı.

Konuşmaların akabinde protokol tarafından KONYARAY Banliyö Sınırının temeli dualarla atıldı.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

hack forum warez forum hack forum forum bahis onwin giriş fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort bursa eskort meritking meritking meritking meritking giriş antalya escort bahis siteleri casibom deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org Tarafbet giriş istanbul escort escort marmaris hack forum hack forum hack forum hack forum
hack forum warez forum hack forum forum bahis onwin giriş fethiye escort gaziantep escort gaziantep escort bursa eskort meritking meritking meritking meritking giriş antalya escort bahis siteleri casibom deneme bonusu veren siteler cosmiczozo.org Tarafbet giriş istanbul escort escort marmaris hack forum hack forum hack forum hack forum